İşletme Yönetimi

CRM’in (Müşteri İlişkileri Yönetimi) Önemi

müşteri memnuniyeti, pazarlama stratejileri, müşteriye değer sağlama, miy, müşteri ilişkileri yönetimi, işletme müşteri ilişkisi, birebir pazarlama kavramı, customer relationship management, crm, crm nedir, crm pazarı, crm önemiKüreselleşen bir dünyada değişen müşteri yapısı, işletmeleri ciddi bir şekilde yeniden yapılanmaya ve müşterilerine yönelik stratejilerini yeniden gözden geçirmeye zorunlu hale getirmiştir. Bu bağlamda, müşterilere yönelik olarak uygulanacak temel pazarlama stratejilerinden biri, müşteriyi işletmenin odak noktasına yerleştiren ve müşteri memnuniyetinin ötesine geçip, müşteriye değer sağlamayı hedefleyen müşteri ilişkileri yönetimi yaklaşımıdır.

Günümüzde küreselleşmeyle beraber değişen rekabet ortamıyla müşterilerin istekleri her gecen gün biraz daha farklılaşmaktadır. İşletmeler benimsedikleri yeni yöntemler sayesinde, müşteriyle olan ilişkilerini farklı bir boyuta taşımaktadır. Artık müşterisini tanıyan onun isteklerini ve zevklerini bilen işletmelerin dönemi başlamaktadır.

İşletme müşteri ilişkisinin bu yeni yüzünü şekillendiren kavram ise; Birebir pazarlama kavramı, bir başka değişle müşteri ilişkileri yönetimi (MİY) ya da özgün adıyla Customer Relationship Management (CRM) dir. CRM pazarının son yıllarda nasıl bir gelişme sürecinde olduğuna bakıldığında karşımıza iş dünyasının yaşadığı büyük değişim çıkmaktadır. Dünyada, hemen hemen tüm pazarlarda rekabetin arttığı, ürünlerin pazara girme sürelerinin kısaldığı ve marjların düştüğü bir ortamda müşteriye daha etkin ulaşmak, müşterinin isteklerini anlayarak ürün ve hizmetleri bu yönde şekillendirmek büyük önem taşımaktadır. Tüm bu ihtiyaçlar çerçevesinde CRM pazarı hızla gelişmeyi sürdürmektedir.

Günümüzde yeni müşteriler edinmek, mevcut müşteriye ulaşmaktan çok daha zor. Var olan müşterinizin, şirketiniz ürünlerine olan bağlılığını korumak ve arttırmak CRM’in var olma nedenlerinden biridir. Müşteri ilişkileri yönetimi, daha çok bir işletme felsefesi, müşteri merkezli yönetim anlayışının ön plana çıktığı, teknolojinin müşteri ilişkilerinde etkin olarak kullanıldığı, yeni ekonomi prensiplerine göre biçimlenen bir iş yapma stratejisidir. Müşterilerin belirlenmesi ve genişletilmesi yanında, yeni teknolojilerin verimli kullanılabilmesi için müşteri temas noktalarındaki proseslerin de çoğu zaman gözden geçirilmesini içermektedir.

“CRM’in (Müşteri İlişkileri Yönetimi) Önemi” ile ilgili 4 yorum yapılmış.

 1. Gaye diyor ki:

  CRM, veri tabanları ve veri madenciliği yöntemlerini kullanarak müşteri istek beklentilerinin anlaşılması için mükemmel bir sistem.Tabi veri madenciliğini anlayabilmek bundan yorum çıkarmak analitik bir zekayı gerektiriyor.

 2. Altuğ diyor ki:

  CRM programını kullanmak müşteri ilişkileri konusunda bütün herşeyi yapmış olmak demek değildir. İnsan faktörünün etkisini unutmamak gerek

 3. CRM diyor ki:

  CRM yazılımları konusunda da bir öneri yazısı bekliyoruz.

 4. Passe diyor ki:

  Müşteri ilişkilerine önem vermeyen bir şirket olur mu….

Yorum yazın.

Freelance PHP Developer
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook