Şu etikete sahip tüm yazılar: "niş pazarlama örnekleri"

Niş Pazarlamada Başarılı Olmak için 3 Kural

niş, niş alan, niş müşteri, niş pazar, niş pazarlama, segment, internet pazarlama, rakip analizi, niş pazarlama örnekleri, niche market, niche marketing, niche

Küçük ya da büyük fark etmeksizin firmaların büyük çoğunluğu, niş müşterilere göre pazarlarını yönetmektedir. Ülkenin en büyük üreticisi bile her bir ürün grubunun başarılı olabilmesi için pazarı segmentlere ayırıp, ona uygun ürünler sunmaktadır. Örneğin, Hewlett-Packard bir makinede faks, yazıcı, tarayıcı özellikleri sunarak ev-ofis pazarına hitap ederken; içinde sadece bir özelliği barındıran ve daha pahalı makineleri ile büyük işletmeleri hedeflemektedir.

Niş pazarlama büyük oranda maliyet etkinliği sağlamaktadır. Örneğin sunduğunuz ürün ya da hizmetin sadece bir demografik ya da etnik gruba hitap ettiğini düşünün. Reklam yapmak için ürünün satılacağı bölgedeki etnik radyolara reklam verilmesi yeterli olacaktır. Dolayısıyla pazarlama giderleri daha az olacaktır.

Yeni bir niş alan belirlemek, işlerin büyümesi için düşük risk içerir. Başarılı bir niş pazarlama için 3 kural aşağıdaki gibidir.

1.    Hedef kitlenin özel ihtiyaçlarını belirleyin.

Potansiyel müşterilerin özel istekleri nelerdir? Öncelikle bu sorunun cevabını verip, sonra sunduğunuz ürünün niş pazarda önemli bir ihtiyacı karşıladığından emin olmalısınız.

İşe niş pazar için hangi ürün ya da servis çeşitlerini sunabileceğinizi düşünerek başlayın. Örneğin şampuan pazarında yıllardır pek değişik türde ürün piyasaya sürülmemektedir. Pazara yüzücülerin saçlarındaki kloru zararsız hale getirip, temizleyecek bir şampuan sunulması niş bir alana hitap etmek demektir. Bu şekilde, saçlarını temizlemek isteyen herkesi değil; evinin bahçesinde havuzu olan kişilerden tutun da yüzücülere kadar havuza giren kesimi hedef kitleniz haline getirmiş olursunuz.

2.    Onların diliyle konuşmalısınız.

Yeni bir niş pazara girerken, onların dillerini bilmek oldukça önemlidir. Yani pazarın nabzını tutmak, onların hassas noktalarını iyi bilmek ve ona göre stratejiler geliştirmek gerekmektedir. Yeni bir niş alana seslenirken daha temel unsurlara da dikkat edilmelidir. Örneğin firmanın sloganı yeni pazarın diline çevrilirken dikkatli olunmalıdır.

Ürünün tanıtımını yaparken oluşturulan kampanyaların, pazara göre şekillendirilmemesi (dil, kültür vs) o kampanyanın başarısızlığını beraberinde getirir. Fakat önemli olan hedef kitlenin sizin gibi firmalarla nasıl iletişim kurmayı tercih ettiklerini iyi araştırıp, ondan sonra uygulamaktır. Örneğin erkeklere yönelik deri ürünleri satan bir firma web sitesinin, kadınları hedeflemesiyle web site üzerinde bazı değişiklikler yapması gerekir. Çünkü internet üzerinden alışveriş yapana kadınlar ürünlere ait daha fazla resim ve açıklama bulunmasını istemektedir. Niş pazarlamada satışları arttırmak için, internet pazarlamacılarının hedef kitlelerinin dilinden anlaması ve ona uygun pazarlama planları yapması önemlidir.

3.    Pazarı her zaman yoklayın.

Pazardaki rakiplerinizi iyi analiz etmeniz ve onlara göre nerede konumlanacağınızı belirlemeniz gerekmektedir. Rakip analizi yapmanın en iyi yollarından biri onların reklamlarını, ürünleri, web sitelerini, satış noktalarını, fiyatlarını, teslimat koşullarını ve sundukları diğer hizmetleri incelemekten geçer.

Fakat ortada bir rakip yoksa… Tabi ki bu durum her zaman iyiye işaret değildir. Belki diğer firmalar satın alınacak anahtar bir ürün bulamamış ve bu sebeple de başarısız olup pazardan çekilmiş olabilirler. Kısacası pazarı sıkı bir şekilde kontrol etmek, neler olup bittiğini anlamak, pazardaki başarı oranını arttıracaktır.

Freelance PHP Developer
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook