Şu etikete sahip tüm yazılar: "şirketlerin sosyal medya kullanım amaçları"

Firmaların Sosyal Medya Kullanımı

Sosyal Medya Nedir?sosyal medya nedir, sosyal meda, reklam, internet reklamcılığı, internetten pazarlama, sosyal medya pazarlaması, sosyal paylaşım siteleri, facebook, twitter, youtube, şirketlerin sosyal medya kullanım amaçları, büyük firmaların sosyal medya kullanım amaçları, turkcell, sosyal ağ, mikro blog, ford, müşteri ilişkileri, müşteri memnuniyeti, sosyal medyanın faydaları

İletişimin yeni platformu olan sosyal medya, web tabanlı teknolojileri kullanarak kullanıcıların oluşturduğu içerik ile iletişimin diyaloga dönüşmesini, karşılıklı etkileşimi ifade eder. Sosyal medya, iş hayatında pazarlama iletişimini ve reklam tekniklerine de yeni bir bakış açısı getirmiştir.

Sosyal medya pazarlaması, pazarlama uygulamalarının internet üzerindeki bloglar, forumlar, sosyal paylaşım siteleri üzerinden yapılmasıdır. Günümüzde en popüler sosyal paylaşım sitelerinden olan Facebook, Twitter, Youtube vb. siteler ziyaretçi sayılarının fazla olması sebebiyle pazarlama iletişimi açısından oldukça önemlidir.

Büyük Firmalar Sosyal Medyadan Nasıl Yararlanırar?

Büyük firmaların sosyal medya kullanım amaçları:

  • Markalarını ve ürünlerini tanıtmak,
  • Müşterilerini dinlemek,
  • Yeni gelişmeleri ve değişimleri bildirmek,
  • Web sitelerinin ziyaretçi sayısını arttırmak,
  • Marka bilinirliği arttırmaktır.

Örneğin Turkcell, müşterileri ile iletişim kurmak için blog ve sosyal ağ teknolojisini kullanmaktadır. Anlık ve kısa içeriklerin paylaşılmasını kapsayan mikro blog alanında ise Twitter sitesi kullanan Turkcell, firma ile ilgili kampanyaları, yenilikleri vb. bilgileri takipçileriyle paylaşabilmektedir. Ayrıca Turkcell günümüzün en popüler sosyal paylaşım sitelerinden olan Facebook’u da kullanmaktadır.

Ford, Fiesta’nın son modelini piyasaya sürmeden önce, Fiesta’nın farkındalığını arttırmak için sosyal medyadan yararlanmayı tanıtım stratejinin merkezi haline getirmiştir. Bu amaçla, 6 ay boyunca 100 etkin blogcuya, kullanmaları için Fiesta’yı verilmiş ve bunun için de blogculardan Youtube’ye her ay, otomobile ilişkin kullanıcıların dürüst fikirlerini de içeren 23 yeni videolar eklemelerini istenmiştir. Benzer biçimde Ford, bu blogcu grubun görüşlerini, modelin piyasaya sürüleceği 2010 başından önce, Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlarda tartışmaları için teşvik etmiştir.

Küçük Firmalar Sosyal Medya Pazarlamasından Nasıl Yararlanırlar?

Sosyal medya pazarlamasını sadece büyük firmalar tarafından değil, küçük firmalar tarafından da kullanılmaktadır. Maryland Üniversitesi Smit School of Business’te yayınlanan bir rapora göre (Small Business Success Index, 2010) küçük işletmeler müşterileri ile iletişime girebilmek ve yeni pazarlara ulaşmak için sosyal medyadan yararlanmaktadırlar. Rapora göre küçük işletmelerin %20’si aktif olarak sosyal medyayı kullanmaktadır. En çok kullanılan sosyal paylaşım siteleri ise şu şekilde gösterilmektedir:

• Facebook.com, % 82 kullanım oranıyla ilk sırada,

• LinkedIn.com, % 38 kullanım oranıyla ikinci sırada,

• Twitter.com ise % 30 kullanım oranıyla içincü sırada yer almaktadır.

Sosyal medya platformaları küçük işletmelere düşük maliyetle yeni müşteriler kazanmak ve müşteri ilişkilerini yönetmek için büyük imkanlar sunmaktadır. Eğer firma ürün ve hizmetleri konusunda müşteri memnuniyetini sağlayamıyor ve sorun yaşıyorsa, sosyal medyanın faydaları, bir anda tersine dönerek firmanın aleyhine işleyebilir ve müşteri kaybetmesine de neden olabilir.

Freelance PHP Developer
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook