İşletme Yönetimi

Finansal Yönetim Nedir?

finansal yönetim, finansal hedef, mali durum, finansal planlama, finansal kontrol, finansal karar verme, yatırım, finansman, kar payıFinansal yönetim;  bir işletme veya organizasyonun finansal hedeflere ulaşması için mali durumunun yönetimidir. En yaygın organizasyon yapısı olan ticari işletmelerin üç temel finansal hedefi; işletmenin değerini maksimize etmek, işletmenin karını maksimize etmek, ve yeterli düzeyde yatırım getirisi sağlamaktır.

Finansal yönetim süreci üç temel bileşene sahiptir;

1. Finansal Planlama

Finansal planlama, geleceğe yönelik hareket biçimini belirlemeye, politikaları saptamaya ve gözden geçirmeye katkıda bulunan bir finans tekniğidir. Diğer bir ifade ile işletmenin gelecekte ulaşmak istediği hedefe varmasına yardımcı olan bir kararlar sürecidir. Bu açıdan finansal planlama, işletmenin her alanını incelemek durumundadır.

Finansal planlama, işletmeye giren ve çıkan ödeme akımlarının sistematik bir şekilde tahmini ve hesaplanması işlemlerini konu edinir. Bir üretim biriminin planlanan faaliyetlerinin belirli bir zaman diliminde ortaya çıkmaları nedeniyle planlama, finansal yönetimin çekirdeğini oluşturmaktadır.

Yönetim her zaman işletmenin ihtiyaçlarını karşılayacak kadar finansmanın hazır olduğuna emin olmak ister. Kısa vadede finansaman; ekipman ve hisselere yatırım, çalışanların maaş ödemeleri, ve sermaye temini için kullanılır. Orta ve uzun vadede finansman; işletmenin verimlilik kapasitesinin arttırımı veya birleşme yolu ile büyüme için kullanılır.

2. Finansal Kontrol

Finansal kontrol, işletmenin hedeflerine ulaşıldığına emin olmaya yardımcı olan önemli bir aktivitedir. Finansal kontrol çoğunlukla aşağıdaki gibi soruları yönetlmektedir;

 • · İşletmenin varlıkları etkin ve etkili bir şekilde kullanılıyor mu?
 • · İşletmenin varlıkları güvenli mi?
 • · Yönetim, hisse sahiplerinin çıkarlarına ve işletmenin kurallarına uygun davranıyor mu?

3. Finansal Karar Verme

Finansal karar vermenin; yatırım, finanasman, ve kar payı ile iligli olarak 2 temel boyutu vardır;

 • Yatırımlar işletme için en avantajlı finansman metodu seçilerek finanse edilmelidir. Başlıca finansamn metodları şunlardır; sermaye arttırımı, halka arz, kredi kullanımı. Sermaye arttırımı ve halka arz finansman metodlarında finansmanı sağlayanların beklentileri daha büyük olacağından maliyeti daha fazla olacaktır. Çoğunlukla en uygun finansman metodu, düşük faizli kredi kullanımıdır.
 • Finansal karar vermenin diğer bir önemli boyutu da kar paylarının dağıtımıdır. İşletme kar payı dağıtımını yaparken karın ne kadarını hisse sahiplerine vereceğini ve ne kadarını yatırım için ayıracağını iyi ayarlamalıdır.
Follow me!

Şerafettin Arslan

Şerafettin Arslan, 29 yaşında bir Türk girişimcidir. 2009 senesinden bu yana internet pazarlama, online yayıncılık ve eğitim danışmanlığı alanında faaliyet gösteren bir firmanın kurucusu ve yöneticisidir. Uluslararası İlişkiler alanında lisans ve İşletme Yönetimi alanında yüksek lisans dereceleri olmakla beraber ileri düzeyde İngilizce konuşabilmektedir. Hobileri arasında spor, yurtdışı seyahatleri ve araba kullanmak vardır. 2013 senesinden bu yana evlidir.
Follow me!

“Finansal Yönetim Nedir?” ile ilgili 10 yorum yapılmış.

 1. Yılmaz diyor ki:

  Finansal yönetimi iyi açıklamışsınız. Tebrikler.

 2. Gamzelim diyor ki:

  Finansal yönetim ya da pazarlama yönetimi, içinde yönetim geçen her ne olursa olsun, planlama ile başlayıp, kontrol ile bitiyor. Buna dikkat edin lütfen.

  Bu arada paylaşım için teşekkürler ;)

 3. Online Finansal Piyasalar diyor ki:

  Finansal yönetim dersi alıyorum. Hiçbir şey anlamıyorum. Başarılı bir yüksek lisans dönemi için sizden daha fazla yazı bekliyorum.

 4. Remzi diyor ki:

  Doğru tespit. Finansal yönetim de planlama ile başlıyor, kontrol ile bitiyor :)

 5. Kamuran diyor ki:

  Finansal yönetimi bir felsefe olarak anlamak gerekir önce. Sayısaldan arınarak. Ne işe yarar? İşlevi nedir? vs. gibi…

 6. Norah diyor ki:

  Finansal yönetim işletmelerde üst yönetimi alakadar eden bir konu. Herkesin mükemmel bir şekilde anlaması gerekmez zaten :)

 7. Cemal diyor ki:

  Finansal yönetim, strateji oluşumunu ve bu konuda bilgi teknolojileri kullanımı da içerir.

 8. Veli Dedeoğlu diyor ki:

  İşletme alanındaki kavramların açıklanmasında İşletme Yönetimi sitesini tek geçerim.

 9. Burcu diyor ki:

  Finansal yönetim danışmanlığı hakkında bilgisi olan var mı?

 10. Vedat diyor ki:

  Finansal yönetim uzmanlık alanım. Fakat firmalara nasıl danışmanlık yapılır bilmiyorum. Sorularım: Finansal yönetim danışmanlığı nasıl verilir? Danışmanlık eğitimi var mıdır? Yardımcı olursanız sevinirim.

Yorum yazın.

Freelance PHP Developer
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook