İşletme Yönetimi

Niş Pazarlama Nedir?

niş pazarlama, niş, niş alan, niche marketing, niche, niche marketing nedir, niş pazar, niş pazarlama, niş pazarlama örnek, nişleme, niching

Niş, genel pazar bölümlerine göre daha daraltılmış ihtiyaçları veya çok spesifik ihtiyaçları olan küçük müşteri gruplarını ifade etmektedir. Kısaca ifade etmek gerekirse niş pazar, küçük ihtiyaçlara yönelik olarak daraltılmış pazar olarak tanımlanabilir. Niş pazarlama (niche marketing) da benzer niteliklerde ürün ya da hizmetlere ihtiyaç duyan, bir ya da daha çok benzer özelliği paylaşan, küçük bir tüketici kitlesinin ihtiyaçlarını daha iyi karşılamak amacıyla geliştirilen pazarlama faaliyetlerine denir.

Niş pazarlamanın özellikleri şu şekilde özetlenebilir:

  • Niş pazarlama yapan firmalar, sunduğu ürün ya da hizmet maliyetinin üzerine yüksek kar payı ekleyebilir ve daha fazla gelir elde eder.
  • Müşterilerle uzun süren ilişkileri içeren niş pazarlama ile firma müşterilerini iyice tanır, ilişkilerini geliştirir ve onların istek ve beklentilerine uygun ürün ya da hizmeti sunar. Bu şekilde niş pazardaki müşteriler, ihtiyaçlarını karşılayan firmalara talep edilen fiyatı tereddüt etmeden ödeyebilirler.
  • Tek bir niş pazarla ilgilenmek firmalar için riski de beraberinde getirebilir. Çünkü zaman içinde belirli bir niş market yok olabilir ya da beklenmedik bir şekilde gelişme gösterebilir. Bazı ürünlerin niş pazar için geliştirildiği, fakat daha sonra genel pazar ürünü haline geldikleri görülmektedir. Gereksinimleri karşılanmamış küçük müşteri gruplarının bulunup çıkarılmasıyla alttan üste doğru olan sürece nişleme (niching) de denmektedir. Yine de seçilen niş alanın yok olma ihtimaline karşın firmaların birden fazla niş alanla uğraşmaları daha mantıklıdır.
  • Niş alana hitap eden firma o alanda sadece bir ürü değil bir ürün dizisi de sunabilmektedir. Örneğin hamilelere giyim, kozmetik, spor malzemeleri vs. gibi ürün dizilerinin sunulması gibi.

“Niş Pazarlama Nedir?” ile ilgili 1 yorum yapılmış.

  1. Oran diyor ki:

    Niche ya da niş pazarlama bazı kaynaklarda Focused marketing, niche marketing olarak da geçiyor. İlgilenenlerin bilgisine..

Yorum yazın.

Freelance PHP Developer
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook