İşletme Yönetimi

Reklam Nedir? ve İşlevleri Nelerdir?

reklam, reklam nedir, reklamın tarihi, halkla ilşkiler, reklam ve halkla ilişkilerin farkı, pazarlama araştırması, hedef kitle, ilk reklamcılık örnekleri, reklamcılık, marka markanın tanıtılması, pazarlama iletişi karması, reklamın işlevleri, reklamın özellikleri, bilgilendirme işlevi, ikna etme işlevi, hatırlatma işleviReklam bir firmanın ürün ve hizmetlerinin belirli bir ücret karşılığında hedef kitleye tanıtılmasıdır. Halkla ilişkiler ve reklamı birbirinden ayıran en önemli özellik, reklamın belirli bir ücret karşılığında yapılmasıdır. Reklam, pazarlama araştırması sonucunda belirlenen gerekli mesajı, ses, görüntü ya da kelime biçiminde hedef kitleye iletmek için kullanılır. Reklamlarla birlikte, ürünün logosu ya da reklam müziğinin, hedef kitlenin bilinçaltına etki etmesi önemlidir.

İlk reklamcılık örnekleri neredeyse insanlık tarihi kadar eskidir. Romalılar gladyatör dövüşlerini anons etmek için duvarlara, Fenikeliler satılık eşyalarını tanıtmak için geçiş güzergarlarındaki kayalara resimler yapmışlardır.

Günümüzde ise reklamcılık oldukça ilerlemiş durumdadır. Amerikalı reklamcıların yıllık 271 milyar dolardan fazla reklam kapasitesi olmakla birlikte, dünya çapında reklam harcamasının 604 milyar dolar olduğu tahmin edilmektedir.

Reklam,  tüketicilerde ürün ve marka gereksinimi oluşturma, ürün ve markanın tanıtılması, hatırda kalması, müşteride bağımlılık yaratması ve satışının arttırılması amaçlarıyla kullanılmaktadır. Günümüzde reklamın başarıya ulaşabilmesi için pazarlama iletişim karması elemanları ile birlikte kullanılması gerekmektedir. Pazarlama iletişimi karmasının en önemli elemanlarından birisi olan reklam, belirli bir zaman dilimi içerisinde hedef kitleye yönelik olarak yapılan özel iletişimi içerir.

Reklamın İşlevleri Nelerdir?

Reklamın işlevleri temel olarak; bilgilendirme işlevi, ikna etme işlevi ya da hatırlatma işlevi olarak sınıflandırılabilir.

Bilgilendirme İşlevi

Bilgilendirme işlevinde, piyasaya yeni çıkan ürünler ve bu ürünlerin işlevleri, nasıl kullanıldığı açıklanır. Ürünün özellikleri, nasıl çalıştığı ve ödeme koşulları hakkında bilgi verilip müşteri için değer yaratılmaya çalışılır. Bu noktada marka ve firma imajı oluşturulur.

İkna Etme İşlevi

İkna etme işlevinde, reklamı yapılan ürünün markası diğer markalardan farklı özellikleriyle ön plana çıkartılır. Burada aslında markaların karşılaştırılması yapılır. Müşterinin ürün hakkında yanılgıları varsa düzeltilir ve ürünü hemen alması için ikna edilmeye çalışılır. “Dove sıradan bir sabun gibi cildinizi kurutmaz” sloganı buna örnek gösterilebilir.

Hatırlatma İşlevi

Hatırlatma işlevi ile müşteriye ürünün ileride işine yarayabileceği ve ürünü nereden alabileceği hatırlatılır. Ayrıca ürünün satılmadığı dönemlerde bile reklamı yapılarak tüketicilerin aklında yer etmesi ve sürekli hatırlanması sağlanır.

Ayrıca günümüzde müşteriler reklamı yapılmayan ürünlere pek sıcak bakmadıkları gibi, kendilerine bir değer katmayan ürünlerden de uzak durmaktadırlar. İyi bir reklam, hedef kitlenin istek ve beklentileri doğrultusunda ürün veya markanın daha kaliteli, daha yararlı ve prestijli görünmesine katkıda bulunur. Hedef kitlenin reklamı beğenmesi marka tutumlarının olumluluk düzeyini de arttırmaktadır. Özellike marka daha önce hiç denenmemişse, reklamın izleyici üzerinde olumlu bir etki yaratmasıyla markanın kullanıcı sayısında olumlu bir gelişme meydana gelmektedir.

“Reklam Nedir? ve İşlevleri Nelerdir?” ile ilgili 2 yorum yapılmış.

  1. Nurseli diyor ki:

    çok teşekkürler bu site sayesinde 100 alabildim.

  2. Mehmet diyor ki:

    Reklamı ve reklamın işlevlerini anlatan mükemmel bir site. Teşekkürler.

Yorum yazın.

Freelance PHP Developer
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook